poniedziałek, 31 października 2011

Błogosławieństwo kardynała Dziwisza

Z radością przyjęliśmy błogosławieństwo ks. kardynała Stanisława Dziwisza dla naszej wspólnoty.

wtorek, 4 października 2011

spotkanie wrzesniowe

Wrześniowe spotkanie przy Kościele św. Barbary dotyczyło przebaczenia. Tym samym rozpoczęlismy cykl spotkań, które chcemy poświęcić temu tematowi. Wybaczenie jest procesem. Dzieję się na kilku poziomach i odbywa w kilku etapach.Czasem w cudowny sposób po podjęciu decyzji, że chcemy to uczynić,, wszak przebaczenie to decyzja. Jednak nie zawsze idzie to tak łatwo...Czy mozna przebaczyć nie będąc o to poproszonym? Czy możliwe jest przebaczenie bez skruchy krzywdziciela? Czy przebaczenie wiąże się z pojednaniem? Podejmujemy ten trudny temat i zapraszamy do udziału w spotkaniach.




czwartek, 28 kwietnia 2011

Spotkanie kwietniowe w Łagiewnikach

Spotkanie miało charakter warsztatowy i prowadził je Przemek - specjalista d/s przemocy w rodzinie. W warsztatach uczestniczyło ponad 30 osób, a dotyczyły one zagadnienia asertywności i wytyczania własnych granic. Jak się okazuje, wcale nie tak łatwo być asertywnym; nasze zachowania często idą w kierunku zbytniej uległości lub mylimy asertywność z agresją. Przemek przekazał nam jak można reagować, aby nie uwikłać się w agresywną wymianę zdań,uniknąć atakowania i obrażania "przeciwnika" i co bardzo ważne - zachować szacunek do samego siebie i postawić granicę przemocy i manipulacji.

sobota, 23 kwietnia 2011


Nie życzymy Ci chodzenia po morzu  dla samego chodzenia.  Nie życzymy Ci  noszenia krzyża  dla samego noszenia go.  Nie życzymy Ci  radości z życia  dla samej radości.  Nie życzymy Ci  wytrwałości w cierpieniu  dla samego cierpienia.  Ale życzymy Ci spotkania ze Zmartwychwstałym, choć także nie dla samego spotkania, lecz dla zmartwychwstania w Jezusie Chrystusie!

Liderzy WTM Sychar w Krakowie.

piątek, 25 marca 2011

Rekolekcje

Rekolekcje już za nami, dziękujemy za ten CZAS, Panu Bogu, organizatorom i wszystkim, którzy nas wspierali.
Nagrania z rekolekcji wkrótce na naszej stronie!

czwartek, 24 marca 2011

Pokochaj siebie a nieważne z kim się zwiążesz.....





Miałam bardzo wiele własnych celów, planów i życzeń, ale ody chciałam je spełnić, wszystko układało się zgoła inaczej. Życie prędko przyzwyczaiło mnie do tego, że nie mogę go kontrolować ani o nim decydować, że rozwija się samo, a ja mogę tylko patrzeć, jak się toczy. Wbrew mojej woli życie nauczyło mnie, że jest ono _ cykl za cyklem - w ciągłym ruchu, zawsze w trakcie zmian. Że zmiany te są właściwym sensem mojego życia; że w każdym cyklu kolejne rzeczy dopełniają się i umierają; że wiedzie mnie to ku nowemu porządkowi, nowym wartościom i rozwija mnie, a tym samym prowadzi do nowego wymiaru życia.
Z każdym nawrotem, który niegdyś mnie przerażał i wstrząsał mną, uczyłam się ufać, że zawsze pojawi się coś nowego. Uczyłam się czujności, wyczucia kierunku i sensu życia. Uczyłam się rezygnować z przyzwyczajeń i wzorców, które powstrzymywały mnie od bycia tym, kim chciałam być. Uczyłam się ufać, że ta nieznana, rozciągająca się przede mną droga to najlepsza część podróży. Że na najbliższym rozstaju znów czeka szansa zrozumienia, co da mi szczęście w życiu. Nauka ta nigdy się nie kończyła. Jak drogowskaz zawsze odzywało się we mnie coś obcego - jakaś skaza, pozorna ułomność - i otwierało szlak prowadzący do głębszego i prawdziwszego niż kiedykolwiek przedtem uczucia spełnienia. Musiałam stale znosić zmiany, to, że znajoma przestrzeń opróżnia się po to, aby zrobić miejsce na nowe. Chociaż długo byłam tego nieświadoma, w moim życiu chodziło o zgłębianie stosunków międzyludzkich i pogodzenie się z samą sobą.

wtorek, 22 marca 2011

Spotkanie marcowe w Łagiewnikach

Na marcowe spotkanie Wspólnoty Sychar przybyło około 20 osób, w tym jedno małżeństwo. Była też z nami Małgosia (prawniczka), która odpowiadała na pytania związane z sądowym postępowaniem w sprawach o separację i sprawach rozwodowych. Oprócz tematów prawnych pojawiły się także inne wątki, które niezmiennie przebijają się we wszystkich naszych kryzysowych historiach - właściwa komunikacja między małżonkami, a właściwie brak komunikacji… który przynosi efekt w postaci narastającej niechęci, a czasem nawet wrogości, między dwoma niegdyś bliskimi sobie osobami. Rada pozornie wydaje się prosta - nauczmy się siebie słuchać. Jednak wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że jest to jedno z trudniejszych zadań w związku. Przydałyby się kolejne warsztaty . I tak przez cały rok :)

niedziela, 27 lutego 2011

Zgłaszanie intencji modlitewnych

Dzięki Ojcu Andrzejowi- opiekunowi ogniska przy Małym Rynku rozpoczęły się Msze Święte w intencji małżeństw. Uruchomiona została skrzynka, na którą można wysyłać prośby, które będą wyczytywane na tych Mszach:

sychar.kr@gmail.com

Msze Święte - każda niedziela, godz. 11.00, Kościół św. Barbary.

sobota, 26 lutego 2011

Spotkanie - Mały Rynek

Na styczniowym i lutowym spotkaniu przy Kościele św. Barbary uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez specjalistę d/s przemocy w rodzinie, pracującym na co dzień ze sprawcami przemocy. Tematyka spotkań była bogata w treści. Okazuje się, że jest to temat bardzo pojemny i trzeba sięgnąć głęboko, by zrozumieć przyczyny i motywy zachowań przemocowca i ofiary przemocy.
Była mowa o uczuciach i emocjach, sposobach ich przeżywania i konieczności nazywania. Dowiedzieliśmy się, że wcale nie mamy pary uszu, ale aż sztuk 4:-), i jak różne treści płynące z tego samego przekazu można usłyszeć w zależności , które ucho mamy dominujące. Mówiliśmy o asertywności, komunikacji i wielu innych, wydawać by sie mogło, elemantarnych umiejętnościach interpersonalnych...I w tle wybrzmiewało pytanie - Czemu tego nie uczą w szkole......

wtorek, 11 stycznia 2011

Spotkanie 8 stycznia, Łagiewniki

Chyba został pobity rekord... frekwencji. Na spotkanie przybyło 35 osób. Zapewne przyciągnął temat i charakter spotkania, gościliśmy bowiem konsultanta do spraw przemocy w rodzinie, który przeprowadził warsztaty na temat wspomnianego problemu. Dowiedzieliśmy się między innymi jaka jest prawna definicja przemocy, jakie sa rodzaje przemocy (fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna itp.)czym różni się przemoc od agresji i jak można próbować przerwać zamkniete koło przemocy, w której czasem funkcjonuje rodzina. Warto pamiętać, że przemoc domowa jest ścigana z urzędu.
Pytań było mnóstwo a czasu niewiele, ale istnieje realna szansa na kontynuację warsztatów. Informacje na ten temat będą na bieżąco podawane na naszej stronie.

czwartek, 6 stycznia 2011

Spotkanie 11 grudnia, Łagiewniki

Już ponad 25 osób spotkało się 11 grudnia w Łagiewnikach. Niestety ograniczenia czasowe nie pozwalają wypowiedzieć się wszystkim, ale mamy nadzieję, że samo wysłuchanie historii innych osób może trochę pomóc. W trakcie udało się nam ustalić listę tematów, które uczestnicy chcieliby poruszyć, więc na kolejnych spotkaniach bedziemy mogli nabyć trochę wiedzy teoretycznej (a może i praktycznej:) dotyczącej różnych aspektów życia w relacji z innymi. Zaczynamy od stycznia - na spotkaniu obecny będzie kurator sądowy - konsultant do spraw przemocy w rodzinie.